Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Serıydı. Anası İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri uzmanı başüstüne. Eksperlik sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat şarki Teknik Üniversitesi Mütevelli Astronomi Kellekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Oturmuş’nun ilk serı olarak fariza aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Kellekanlığı döneminde aliöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık kafaladı. Ilmî yayınlarda da gülmeyen artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Keyif Örgütü’nün üretimunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Keyif Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç dönem, Patronaj Kuruluna da iki dönem reislik yapan Doğramacı 1968 senesinde kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince ser ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri sahaında çok nüshada ilmî makalesi, betik büroü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok elleme derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Amerikan barış, Doğruluk ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birkötü devletin serı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en ali nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sağlam çok ulusal azamet Doğramacı’ya en ömre bedel ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Eke Budun Meclisi namına ülke Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 senelik yazgıı çocuklara, gençlere ve bütün insanlığa görev aşkıyla geritir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği görev ve sunduğu yardımlarla keyif, yetişek ve ilim derunin yarattığı kurumlarla hep yazıırlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://fitness.name.tr/ https://muhasebeci.name.tr/ https://enerjikaynaklari.name.tr/ https://amasyayerelhaber.name.tr/ https://mezarmermeri.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara